Správna voľba vsakovaniu pri rodinnom dome

Vsakovacie nádrže, vsakovacie jamy, vsaky

 

Správna voľba vsakovania pri rodinnom dome

I keď sa to tak na prvý pohľad možno nezdá, tak vsakovacie nádrže sú veľmi dôležitou časťou každého domu. Počasie nedokážeme ovplyvniť a keď prší, tak potrebujeme, aby mala dažďová voda kde odtekať. A na to nám slúžia vsakovacie nádrže.

Z environmentálneho hľadiska nie je vhodné odvádzanie dažďových vôd kanalizáciou, čo spôsobuje nárast hladiny vodných tokov. Najlepšie, čo môžeme urobiť je to, že dažďovú vodu necháme vsiaknuť do podložia na tom istom území, na ktorom aj spadla.

Pre vlastníka rodinného domu to v praxi znamená zachytiť dažďovú vodu a následne ju opäť použiť. V ideálnom prípade na splachovanie WC, pranie, polievanie záhrady, umývanie auta s dažďovou vodou. Nie vždy je to však možné uskutočniť a v takom prípade je najlepšie nechať vsiaknuť dažďovú vodu do podlažia na vlastnom pozemku.

 Vsakovanie riešime pomocou vsakovacích nádrží, no na to aby sme vedeli vybrať správny vsakovací systém, či vsakovaciu nádrž, potrebujeme poznať niektoré parametre. V prvom rade potrebujeme vedieť približné množstvo spadnutej vody v m3 a ďalej potrebujeme poznať typ zeminy, do ktorej bude dažďová voda vsakovať.

Schopnosť vsakovania jednoznačne určuje súčiniteľ priepustnosti pôdy. Ten vyjadruje rýchlosť, akou dažďová voda preniká zeminou. Poznáme totiž typy zeminy, ktoré majú veľmi dobrú priepustnosť a naopak typy zeminy, cez ktoré veľmi ťažko prechádza voda. Najlepšiu priepustnosť majú štrkovité a pieskové zeminy. Naopak, najhoršiu priepustnosť majú ílovité a sprašové typy zemín.

Ak poznáme približné množstvo spadnutej dažďovej vody, typ zeminy v záhrade a tiež aj sklon svahu, tak na základe zistených geologických podmienok sa môžeme začať zaoberať navrhovaním najvhodnejšieho vsakovacieho zariadenia.

 

 

Kde pôsobíme?

Bratislava a okolie, Senec a okolie, Šamorín a okolie, Galanta a okolie, Trnava a okolie

Zameranie a poradenstvo

Poradíme a zameráme stavbu a následne Vám pošleme presnú cenovú ponuku.

Kompletný servis

Máme stroje, nákladné autá a techniku. Vieme ponúknuť kompletný servis od navozenia materiálu až po profesionálnu a odbornú prácu.

Záruka a servis

Na všetky dodané služby a aj materiály poskytujeme servis a záruku.

Napíšte nám!

Exterierstav spol. s.r.o.

Studené, 90044, Most pri Bratislave
Slovenská republika
E-mail: exterierstav@gmail.com
Prevádzková doba - 8:00-17:00
Sobota - 8:00 - 12:00
Juhos Arpád
cenové ponuky, poradenstvo
+421 905 806 775
Richard Botló
zameranie, poradenstvo
+421 908 423 553